«Հայաստանում արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների մշտադիտարկում» ծրագրի շրջանակում հայտարարվում է դրամաշնորհի հատկացման մրցույթ: Ծրագիրն իրականացվում է ԵՄ ֆինանսական աջակցությամբ` Նիդերլանդների հելսինկյան կոմիտեի, «Միջազգային բանտային բարեփոխումներ» կազմակերպության, «Սոցիալական արդարություն» ՀԿ-ի, և «Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտ» ՀԿ-ի կոնսորցիումի կողմից:
Այս դրամաշնորհային մրցույթի նպատակն է աջակցել ՔՀԿ-ներին, մասնավորապես Ջուրեմոնիա (#Ջուրեմոնիա #Juremonia) հարթակի անդամներին՝ ստանալու մասնագիտական վերապատրաստում ՄԱԿ-ի պայմանագրային մոնիթորինգային մարմիններին այլընտրանքային զեկույցներ պատրաստելու և ներկայացնելու համար: Բացի այդ, դրամաշնորհը նպատակ ունի ակտիվացնել նրանց ջանքերը Հայաստանի և ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (CEPA) իրականացման մշտադիտարկման ուղղությամբ՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով արդարադատության ոլորտին:
Այս դրամաշնորհի շրջանակներում իրականացվող գործողությունները կարող են ներառել, բայց չսահմանափակել հետևյալը.
- Վերապատրաստում. կրթական դասընթացների կազմակերպում` հաշվետվությունների պատրաստման և ներկայացման գործընթացներում ՔՀԿ-ների կարողությունները զարգացնելուհամար:
- Մասնագիտական խորհրդատվություն. փորձագիտական խորհրդատվության և աջակցության տրամադրում` զեկույցների ճշգրտությունն ու արդյունավետությունն ապահովելու համար:
- Գործնական ուղեցույց. ակտիվ աջակցություն կազմակերպություններին կոլեկտիվ զեկույցի պատրաստման գործընթացում՝ ապահովելով նյութերի մանրակրկիտ և համապարփակ ներկայացում։
Հարկավոր է նաև ներկայացնել.
- Վերջին 5 տարիների ընթացքում նմանատիպ դրամաշնորհների մասնակցության փորձառության տրամադրում
- Գրանցման վկայական
- ՀՎՀՀ (կոնսորցիումով դիմելու դեպքում բավարար կլինի առաջատար կազմակերպության ունեցած փորձի ներկայացումը)
- Բանկային տեղեկանք կազմակերպության բանկային հաշվի առկայության մասին (կոնսորցիումով դիմելու դեպքում բավարար կլինի առաջատար կազմակերպության ունեցած փորձի ներկայացումը)
- Ծրագրային թիմի ինքնակենսագրականները
Մրցույթին մասնակցության փաթեթը անհրաժեշտ է ներկայացնել անգլերեն` էլեկտրոնային նամակ ուղարկելով [email protected] հասցեին` մինչև 2024 թվականի սեպտեմբերի 15-ը:
Դուք կարող եք ներկայացնել ձեր առաջարկին առնչվող հարցերը մինչև 2024 թվականի սեպտեմբերի 1-ը` [email protected] էլ. հասցեին: Հարցերի պատասխանները կտրվեն 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում։

The objective of this call is to support civil society organizations, particularly members of the Juremonia Platform, in becoming professionally equipped to prepare and submit alternative reports to UN Treaty Monitoring Bodies. Additionally, the call aims to enhance their efforts in monitoring the implementation of the Armenia–EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA), with a specific focus on the Justice field.
The activities under this grant can include, but are not limited to:
- Training: Providing educational sessions to build the capacity of civil society organizations in report preparation and submission processes.
- Professional Consultation: Offering expert advice and support to ensure the accuracy and effectiveness of the reports.
- Hands-on Guidance: Actively assisting organizations through the collective report preparation process, ensuring thorough and comprehensive submissions.
The conditions for making and submitting an application, the duration, the amount of the grant … Click Here>>>
It’s also important to present:
- Relevant experience on similar projects in past 5 years
- Certificate of Registration
- A copy of the taxpayer identification number (TIN) organization (only for the Lead if applied with Consortium);
- A reference from bank about the existence of a bank account of the organization (only for the Lead if applied with Consortium);
- CVs of the project team
- If the proposal is submitted by a consortium: an outline of the cooperation process and the division of tasks between individual members in the application form
Applications should be submitted in English. All submitted applications must be sent electronically to ONLY this email address: [email protected]
Deadline for submission of proposal is 15 September 2024. Incomplete or late applications will not be considered.
You may also submit your proposal related questions until 1 September 2024 via the email address mentioned above. Questions will be answered within 5 working days.
Indicative date for receiving feedback to the applications is 30 September 2024 and will be sent via email.