«Հայաստանում արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների մշտադիտարկում» նախագիծը մեկնարկել է 2022 թվականի փետրվարի 1-ից: Չորս տարի տևողությամբ ծրագիրը իրականացվում է ԵՄ ֆինանսական աջակցությամբ` Նիդերլանդների հելսինկյան կոմիտեի, «Միջազգային բանտային բարեփոխումներ» կազմակերպության, «Սոցիալական արդարություն» ՀԿ-ի, և «Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտ» ՀԿ-ի կոնսորցիումի կողմից:
Նպատակն է խթանել ՀԿ ոլորտի իմաստալից դերը արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներում:
Խնդիրներ.
1. ՔՀԿ-ների կարողություններիզարգացում արդարադատության ոլորտի և ոստիկանության բարեփոխումներիիրականացման ապացույցների և իրավունքների վրա հիմնված մոնիտորինգի, հաշվետվությունների և ադվոկացիայի ոլորտում:
2. Քաղաքացիական հասարակության դերի ուժեղացում բարեփոխումների իրականացման համար քաղաքականության առաջարկների և կոնկրետ առաջարկությունների ու գործողությունների ծրագրերի տրամադրելու հարցում։
3. Արդարադատության բարեփոխումների գործընթացների շուրջ հանրային իրազեկության և բանավեճի բարձրացում, քաղաքացիների և ԶԼՄ-ների մասնակցություն
Ոլորտային ծածկույթ.
• Դատաիրավական բարեփոխումներ
• Ոստիկանության բարեփոխումներ
• Հակակոռուպցիոն բարեփոխումներ
• Բանտային ու Պրոբացիոն բարեփոխումներ
• Մարդու Իրավունքների ռազմավարություն
Հիմնական գործողություններ.
1. Նախնական ու վերջնական այլընտրանքային զեկույցների կազմում
2. Մոնիտորինգի, հաշվետվությունների և ռազմավարական շահերի պաշտպանության վերաբերյալ վերապատրաստման ծրագրերի նախագծում
3. Արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների մոնիտորինգի և գնահատման համար ուսումնական պլանի, ուղեցույցի, գործիքների մշակում
4. ՔԱ ոլորտի բարեփոխումների ՀԿ-հարթակի ստեղծում
5. Արդարադատության մատչելիության վերաբերյալ մոնիտորինգի  և հետազոտական դրամաշնորհների տրամադրում
6. Մշակել և կառավարությանը  ներկայացնել բարեփոխումների իրականացման վերաբերյալ հետազոտությունների և մոնիտորինգի հաշվետվությունները:

Juremonia project started in February, 2022. It was funded by the EU and implemented by the consortium of the Netherlands Helsinki Committee, the Penal Reform International, the Social Justice NGO and the Civil Society Institute NGO.
The aim of the four-year project is to promote the meaningful role of the NGO sector in the justice sector reforms.
Problems:
1. Capacity building of CSOs in evidence-based and rights-based monitoring, reporting and advocacy for the implementation of   Justice and Police sector reforms.
2. Strengthening the role of civil society in providing policy proposals and concrete recommendations and action plans for the implementation of reforms.
3. Increasing public awareness and debate about justice reform processes, participation of citizens and mass media
Sector coverage:
• Judicial reforms
• Police reforms
• Anti-corruption reforms
• Prison and Probation Reforms
• Human Rights Strategy
Main actions:
1. Preparation of preliminary and final alternative reports
2. Designing training programs on monitoring, reporting and strategic advocacy
3. Development of curriculum, guidelines, tools for monitoring and evaluation of justice sector reforms