2024թ.-ի հոկտեմբերի 25-ին Եվրոպական միության ֆինանսական աջակցությամբ ընթացող«Հայաստանում արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների մշտադիտարկում» (#JUREMONIA www.juremonia.am) ծրագրի շրջանակներում Եվրասիա միջազգային համալսարանում մեկնարկեց արդարադատության մատչելիության թեմայով ամենամյա միջազգային կլոր-սեղան քննարկումը։ Միջոցառման օրվա ընտրությունը խորհրդանշական էր, քանի որ Եվրոպայի խորհրդի և Եվրոպական հանձնաժողովի համատեղ նախաձեռնությամբ Արդարադատության եվրոպական օրը նշվում է հոկտեմբերի 25-ին։ Որպես ամենամյա միջոցառում՝ կլոր-սեղան քննարկման նպատակն է հարթակ ստեղծել պրակտիկ աշխատողների, քաղաքացիական հասարակության և գիտնականների միջև` արդարադատության ևիրավունքի գերակայության արդի հարցերի շուրջ բաց քննարկման և բազմակողմ միջդիսցիպլինար երկխոսությունների համար:
2024 թվականի անդրանիկ կլոր-սեղան քննարկումը նվիրված էր Արդարադատության մատչելիության նոր մշակված մոդուլային ծրագրի ներկայացմանը: Ծրագրի հայեցակարգը ենթադրում է մասնակիցներին միջդիսցիպլինար արդի գիտելիքների ապահովում, կոշտ և փափուկ հմտությունների զարգացում, ինչպես նաև իրավաբանության ոլորտում և դրանից դուրս նորարարական մոտեցումների ներկայացում: Արտացոլելով միջդիսցիպլինար մոտեցումը և նպատակ ունենալով հստակեցնել արդարադատության հասանելիության թեմայի լայն դաշտի շրջանակները՝ 2024 թվականի առաջին կլոր սեղանն ուներ երեք հիմնական շեշտադրումներ.
(1) Միջազգային և Եվրոպական իրավունք և արդարադատության մատչելիություն.
(2) իրավունքից բացի արդարադատության մատչելիության հետ կապված միջառարկայական խնդիրներ, և
(3) արդարադատության և իրավական կրթության հասանելիություն:
Միջոցառումը սկսվեց ԵՄՀ ռեկտոր պրոֆ. դոկտոր Սուրեն Օհանյանի ողջույնի խոսքի փոխանցմամբ, որին հաջորդեց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, Նորին Գերազանցություն դեսպան Վասիլիս Մարագոսի բացման խոսքը: Իր բացման խոսքում Ն.Գ. դեսպան Մարագոսն ընդգծել է, որ արդարադատության ոլորտի բարեփոխումները շարունակում են մնալ ԵՄ-Հայաստան համագործակցության կիզակետում և անդրադարձել է մի շարք կարևոր հարցերի, որոնք ընդգծում են արդարադատության հասանելիության թեմայի բարդությունը։ Մասնավորապես, դեսպանն ընդգծել է պատշաճ ընթացակարգերի հիման վրա իրավաբանի մասնագիտության հասանելիության կարևորությունը (որպես արդարադատության մատչելիության նախապայման), մասնագիտական կարողությունների զարգացման և իրավաբանական կրթության կենսական նշանակությունը՝ ամենաբարձր չափանիշներին և հիմնարար սկզբունքներին համապատասխան՝ ուշադրություն դարձնելով իրավական կարգավորման նոր ձևավորվող ոլորտներին առնչվող մարտահրավերներին (օրինակ՝ շրջակա միջավայրը, անձնական տվյալների պաշտպանությունը և արհեստական ինտելեկտը) և ընդգծեց քաղաքացիակենտրոն արդարադատության կարևորությունը։ Նա նաև ընդգծեց, որ ամուր, թափանցիկ և հաշվետու արդարադատության համակարգի կառուցման համար անհրաժեշտ է բաց և արդյունավետ երկխոսություն զարգացնել քաղաքականություն մշակողների, քաղաքացիական հասարակության և ակադեմիական շրջանակների միջև:
Հաջորդիվ «Սոցիալական արդարություն» ՀԿ նախագահ, JUREMONIA ծրագրի կոնսորցիումի անդամ պարոն Արշակ Գասպարյանը ողջունեց կլոր-սեղան քննարկման մասնակիցներին, ներկայացրեց JUREMONIA ծրագիրը, գործառույթների ծածկույթը, շնորհված այլ ենթադրամաշնորհների շարքում ԵՄՀ կողմից իրականացվող ակադեմիական MAJust ենթադրամաշորհի առանձնահատկությունները: Ա. Գասպարյանը ընդգծեց դրա նպատակների համապատասխանությունը JUREMONIA ծրագրի նպատակներին և վերահաստատեց ընթացող դատաիրավական բարեփոխումները դիտարկելու և արդարադատության մատչելիությունը հեշտացնելու և խթանելու կարողությունների հզորացման համար քաղաքացիական հասարակության և ակադեմիական համայնքի միջև կապի կարևորությունն ու փոխշահավետությունը:
Պանելային քննարկումները կազմակերպվեցին փորձագիտական քննարկումների ձևաչափով, որը վարում էր MAJust ծրագրի ակադեմիական համակարգող դոկտոր Աննա Խվորոստիանկինան:
Առաջին քննարկումը բացեց ԵՄ-Հայաստան Քաղաքացիական հասարակության պլատֆորմի համանախագահ, «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ԻՀԿ հիմնադիր և նախագահ տիկին Լուսինե Հակոբյանը: Տիկին Հակոբյանը ներկայացրեց Հայաստանում արդարադատության ոլորտի բարեփոխումները, դրանց ձեռքբերումներն ու ձախողումները քաղաքացիական հասարակությանտեսանկյունից: Ընդգծելով ԵՄ-Հայաստան CEPA-ի պատշաճ իրականացման և ներպետական իրավական համակարգի եվրոպականացման համար իրավունքի գերակայության ամրապնդման կենսական նշանակությունը՝ նա վերհանեց բարեփոխումների իրականացման գործընթացներում առկա հիմնական մարտահրավերներն ու խնդիրները, այդ թվում՝ պատշաճ քաղաքականության մշակման խնդիրները՝կարիքների վերլուծություն և ռազմավարական առաջնահերթություն, քաղաքականության իրականացման գործընթացում մոնիտորինգի և գնահատման (ան)արդյունավետությունը և քաղաքացիական հասարակության մոնիտորինգի և մասնակցային կարողությունների հետագա զարգացման կարևորությունը: Նա նաև ընդգծեց քաղաքացիական հասարակության և ակադեմիական շրջանակների միջև ամուր գործընկերության ներուժը:
Միջազգային մարդասիրական և մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի փորձագետ, Հայաստանի միջազգային իրավունքի ասոցիացիայի համահիմնադիր պարոն Իգոր Միրզախանյանն անդրադարձավ միջազգային մակարդակով արդարադատության մատչելիության արդի խնդիրներին։ Նա ընդգծեց ապագա մասնագետներին ոչ միայն մարդու իրավունքների պաշտպանության դասական գործիքներին (օրինակ՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան) ծանոթացնելու կարևորությունը, այլև միջազգային իրավունքում առկա գործիքների և մեխանիզմների ավելի լայն շրջանակի ուսումնասիրությունը:
Կլոր սեղանի կազմակերպիչների համար պատիվ էր հյուրընկալել Ռաուլ Վալլենբերգ ինստիտուտի միջազգային փորձագետ, Արդարադատության հասանելիության թեմատիկ ոլորտի ղեկավար պարոն Ջոշ Օունստեդին: Պարոն Օունսթեդի մասնակցությունը թույլ տվեց առավել խորությամբ ծանոթանալ արդարադատության հասանելիության խնդիրների համապարփակ և բազմաչափ վերլուծության մեջզարգացման ուսումնասիրությունների դերին, հատկապես ամբողջ աշխարհում քաղաքականության մշակման և արդարադատության բարեփոխումներին զարգացման դերակատարների աջակցության լույսի ներքո:
Երկրորդ քննարկումը կենտրոնացած էր արդարադատության մատչելիության միջառարկայական ասպեկտների վրա: Այն հարուստ էր տարբեր տեսակետներով և նորարարական քննարկումների թեմաներով, քանի որ այն լույս էր սփռում այն հարցի վրա, թե ինչպես կարող է արդարադատության հասանելիության ընկալումն օգտվել այլ ոլորտների գիտելիքից, մասնավորապես՝ հասարակական գիտությունների, քաղաքագիտության, բնապահպանական գիտությունների և բժշկության ոլորտներից:
Առաջին ներկայացման մեջ քրեական իրավունքի և իրավական կրթության նշանավոր փորձագետ պրոֆ. դոկտոր Թոմաս Կրուսմանը քննարկեց ընտանեկան բռնության դեպքերում արդարադատության մատչելիության բարդ և բազմաշերտ խնդիրները: Նա ցույց տվեց մի կողմից հոգեբանության, սոցիոլոգիայի, մշակութաբանության, մյուս կողմից՝ միջազգային իրավունքի, քրեական իրավունքի, դատավարության և քրեագիտության հարցերի խորը միահյուսվածությունը։
Բնապահպանական իրավունքի, շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման և շրջակա միջավայրի ռազմավարական գնահատման միջազգայնորեն ճանաչված փորձագետ դոկտոր Գայանե Աթոյանը քննարկեց բնապահպանական արդարադատության հայեցակարգը և արդարադատության մատչելիության խնդիրները բնապահպանական իրավունքի գործերում: Նա շեշտեց, որ բնապահպանական և կլիմայական դատավարությունները մասնագիտական իրավական փորձաքննության աճող ոլորտ են, որը պահանջում է ամուր և բազմամասնագիտական հմտություններ ապագա իրավաբաններից:
Դոկտոր Վալենտինա Գևորգյանը՝ քաղաքագետ, հետազոտող և համալսարանի դասախոս, կարևորեց քաղաքագիտության կարևորությունն արդարադատության մատչելիության ուսումնասիրության և դասավանդման գործում և, ընդհանուր առմամբ, ռազմավարական քաղաքականության մտածողության զարգացման և բարեփոխումների գործընթացների խորը ընկալման կարևորությունը հատկապես վարքագծային փոփոխություններ պահանջող ոլորտներում: Նա ընդգծեց, որ քաղաքագիտությունը տրամադրում է համապատասխան մեթոդաբանական և վերլուծական գործիքակազմ, որն անփոխարինելի է ինչպես պետական մարմինների կողմից արդարադատության մատչելիության ոլորտում քաղաքականություն մշակելու, այնպես էլ քաղաքացիական հասարակության կողմից բարեփոխումների իրականացման արդյունավետ մոնիտորինգի համար:
Դոկտոր Աննա Հովհաննիսյանն ընդգծեց գենետիկայի և արդարադատության մատչելիության խնդիրների փոխկապակցման գրեթե չուսումնասիրված դաշտը: Ընդգծելով դատական գենետիկայի ոլորտում պրոֆեսիոնալ փորձագետների և գենետիկայի գործիքակազմին տեղյակ իրավաբանների պակասը՝ նա շեշտեց պրակտիկայի և գիտության միջև միջառարկայական համագործակցության կարևորությունը:
Կլոր սեղանն ավարտվեց դասախոսների համար կազմակերպված ներքին աշխատաժողովով, որի նպատակն էր զարգացնել ապագա իրավաբանների մասնագիտական հմտությունները և գիտության դերնարդարադատության մատչելիության ապահովման գործում՝ այդ թվում անվճար իրավաբանական օգնություն տրամադրելու միջոցով: Ընդգծվեց, որ հնարավոր չէ հասնել արդարադատության մատչելիության՝ առանց համապատասխան, արդի և բարձրորակ իրավաբանական կրթության։
Հիմնական բանախոսների ելույթներն աշխույժ քննարկումներ նախաձեռնեցին, որոնք ոչ միայն անդրադարձան արդարադատության մատչելիության գործնական խնդիրներին, այլև խթանեցինիրավունքի փիլիսոփայական հիմքերի, իրավական մտածելակերպի և իրավական մտածողության առանձնահատկությունների և խորհրդային ժամանակների արմատական դոգմատիկ պոզիտիվիզմի ազդեցության ։ իրավական պրակտիկայի և գիտության, իրավական փաստարկների առանձնահատկությունների, օրենսդրական կարգավորման որակի և իրավունքի «անօրինականության» խնդրի, ինչպես նաև առաքելության և. իրավաբանի մասնագիտության էթիկական չափանիշների մասին խորը մտածողությունը:
Կլոր սեղանի ժամանակ արտահայտված և մշակված գաղափարներն ինտեգրված են MAJust ծրագրին: 2025 թվականից ծրագիրը փորձնական կիրականացվի մոդուլային հիմունքներով՝ սերտիֆիկատների վրա հիմնված կարճ ինտենսիվ և հանրության համար բաց դասընթացների ձևաչափով:

On 25 October 2024, within the Justice Reform Monitoring in Armenia project (#JUREMONIA www.juremonia.am) funded by the European Union, Eurasia International University launched the annual International Roundtable on Access to Justice. The date of the event was chosen symbolically, as 25 October is celebrated at the European Day of Justice upon the joint initiative of the Council of Europe and the European Commission. As an annual event, the Roundtable aims at providing a forum for an open discussion and multidimensional interdisciplinary dialogues between practitioners, civil society and the academia on topical issues of justice and the Rule of Law.The inaugural roundtable 2024 was devoted to the presentation of the newly designed modular program in Access to Justice. The concept of the program presupposes providing participants with interdisciplinary up-to-date knowledge, developing hard and soft skills, as well as following innovative approaches in legal profession and beyond.
Reflecting the interdisciplinary approach and aiming at the mapping out the wide field of the access to justice topic, the inaugural Roundtable 2024 had three major focuses:
(1) International and European Law and access to justice;
(2) interdisciplinary issues related to the access to justice from other-than-law perspectives, and
(3) access to justice and legal education.
The event commenced with a welcome address from EIU Rector Prof. Dr. Suren Ohanyan, followed by the opening speech by His Excellency Ambassador Vassilis Maragos, Head of the EU Delegation to Armenia. In his opening remarks, H.E. Ambassador Maragos underlined that Justice Sector Reform remains in the focus of the EU-Armenia cooperation and touched upon a wide range of important issues signalling the complexity of the access to justice topic. In particular, the Ambassador underlined the importance of access to the legal profession on the basis of solid procedures (as a prerequisite of the access to justice), the vital importance of professional capacity-building and legal education in correspondence with highest standards and fundamental principles, paid attention to the challenges related to the emerging areas of legal regulation (such as environment, personal data protection, and AI), and highlighted the importance of a citizen-centred justice. He also stated that for the building of a robust, transparent and accountable justice system it is necessary to develop an open and effective dialogue between policymakers, civil society and the academia.
The roundtable discussion’s participants were welcomed by Mr. Arshak Gasparyan, President of the NGO “Social Justice,” which is a part of the JUREMONIA project consortium. He also gave a presentation on the JUREMONIA project, including its functions and the characteristics of the academic MAJust sub-grant that the EIU is implementing, among other sub-grants that have been awarded. A. Gasparyan underlined how its objectives align with those of the JUREMONIA project and reiterated the value and reciprocal advantages of the relationship between academia and civil society in order to track ongoing judicial reforms and bolster the ability to support and encourage access to justice.
The panels were organized in the format of expert discussions moderated by the academic coordinator of MAJust Program Dr. Anna Khvorostiankina.
The first panel was opened by Ms. Lusine Hakobyan, a Co-president of the CEPA-based EU-Armenia Civil Society Platform and Founder and President of the Europe in Law Association. Ms. Hakobyan provided an overview of the justice sector reforms in Armenia, their achievements and failures as seen by the civil society. Underlying the vital importance of the strengthening of the Rule of Law for the proper implementation of the EU-Armenia CEPA and Europeanization of the domestic legal system, she identified the major challenges and problems in the processes of reform implementation, including the issues of proper policymaking, needs analysis and strategic prioritization, the (in)effectiveness of monitoring and evaluation in the policy cycle and the importance of further building of the monitoring and participatory capacity of the civil society. She further highlighted the potential of the strong partnership between the civil society and academia.
Mr. Igor Mirzakhanyan, International Humanitarian and International Human Rights Law expert, the co-founder of the Association of International Law of Armenia reflected on the current issues of access to justice at the international level. He underlined the importance of introducing future professionals not only to classical instruments of human rights protection (such as the European Convention on Human Rights) but also exploring a wider range of tools and mechanisms available in international law.
For the organizers of the Roundtable, it was an honour to host Mr. Josh Ounsted, an international expert of the Raoul Wallenberg Institute, Head of thematic area of the Access to Justice. Mr. Ounsted’s participation allowed delving into the role of Development Studies in the comprehensive and multidimensional analysis of the access to justice issues, especially from the policymaking perspective and in the light of development actors support to justice reforms worldwide.
The second panel focused on the interdisciplinary aspects of access to justice. It was rich in insights and innovative discussion topics, as it shed the light on how the understanding of the access to justice can benefit from the contributions from other fields of knowledge, in particular, Social Sciences, Political Science, Environmental Sciences, and Medicine.
In the first presentation, Prof. Dr. Dr. h.c. Thomas Kruessmann, a prominent criminal law and legal education expert, discussed the complex and multilayered problem of access to justice in cases of domestic violence. He demonstrated the deep intertwining of the issues of psychology, sociology, cultural studies on the one hand and international law, criminal law and procedure, and criminalistics on the other.
Dr. Gayane Atoyan, an internationally recognized expert of Environmental Law, Environmental Impact Assessment and Strategic Environmental Assessment, discussed the concept of environmental justice and the issues of access to justice in environmental law cases. She stressed that environmental and climate litigation is a growing field of professional legal expertise requiring strong and multidisciplinary skills from the future lawyers.
Dr. Valentina Gevorgyan, a political scientist, researcher and university lecturer, highlighted the relevance of Political Science in researching and teaching of the Access to Justice and, more generally, the importance of development of strategic policy thinking and deep understanding of the reform processes, especially in the areas requiring behavioral change. She stressed that Political Science provides proper methodological and analytical toolkit that is indispensable for both policymaking in the field of access to justice by the governmental agencies and effective monitoring of the reform implementation by the civil society.
Last but not least, Dr. Anna Hovhannisyan (European Licensed Clinical Laboratory Geneticist, Founder and Head of Molecular Genetic Laboratory, Genetic Forensic Center LLC) revealed the almost unexplored field of interconnections between genetics and the issues of access to justice. Stressing the lack of professional experts in forensic genetics and legal professionals aware of the genetics toolkit, she underlined the importance of cross-disciplinary cooperation in practice and academia.
The Roundtable culminated in the in-house workshop for lecturers with the focus on innovative interactive teaching methods aiming at the developing of professional skills of future lawyers and the role of academia in ensuring access to justice by providing pro bono legal aid. It was underlined that it is not possible to achieve access to justice without relevant, up-to-date and high-quality legal education.
The contributions of the key speakers provoked lively discussions that not only addressed practical problems of access to justice but also stimulated in-depth thinking about philosophical foundations of law, particularities of legal mentality and legal thinking and the impact of the soviet-times radical dogmatic positivism on legal practice and scholarship, specificities of legal argumentation, the quality of legislative regulation and the problem of “lawlessness” in law, as well as the mission and ethical standards of legal profession.
Importantly, the ideas expressed and developed at the Roundtable are integrated into the MAJust program. Starting from 2025, the program will be piloted on the modular basis in the format of short intensive certificate-based courses open to the public.