Դատախազ կարող է նշանակվել 22-ից մինչև 65 տարեկան Հայաստանի Հանրապետության այն քաղաքացին, որը՝
1) Հայաստանի Հանրապետությունում ստացել է բակալավրի կամ դիպլոմավորված մասնագետի բարձրագույն իրավաբանական կրթության որակավորման աստիճան կամ նմանատիպ աստիճան է ձեռք բերել օտարերկրյա պետությունում, որի ճանաչումն ու համարժեքության հաստատումը Հայաստանի
Հանրապետությունում իրականացվել են օրենքով սահմանված կարգով.
2) տիրապետում է հայերենին.
3) որի նկատմամբ չեն տարածվում «Դատախազության մասին» օրենքի 34-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված սահմանափակումները.
4) ավարտել է համապատասխան ուսումնառությունը արդարադատության ակադեմիայում, եթե «Դատախազության մասին» օրենքի 38-րդ հոդվածի 10-րդ մասով սահմանված դեպքերում չի ազատվում արդարադատության ակադեմիայում ուսումնառությունից.
Իսկ Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթներ իրականացնող ստորաբաժանման դատախազ կարող է նշանակվել առնվազն երկու տարվա իրավաբանի մասնագիտական աշխատանքային փորձ ունեցող անձը։

The citizen of the Republic of Armenia from 22 to 65 years old may be appointed as a prosecutor, if he or she:
1) has obtained in the Republic of Armenia a Bachelor’s degree or a “specialist with diploma” degree in higher legal education, or has obtained a similar degree in a foreign state, which has been recognized and confirmed in terms of adequacy in the Republic of Armenia in accordance with the procedure stipulated by law;
2) masters the literary Armenian language;
3) is not subject to the restrictions established by paragraph 1 of Article 34 of this Law;
4) has completed the relevant studies at the Academy of Justice, if he / she is not exempt from training at the Academy of Justice in the cases defined by Paragraph 10 of Article 38 of this Law;
5) the person with at least two years of professional experience as a lawyer may be appointed as a prosecutor of a subdivision for the confiscation of property of illegal origin.