Նոր այլընտրանքային խափանման միջոցներ
ℹ 2022թ.-ի հուլիսի 1-ից ուժի մեջ մտած ՀՀ նոր քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսվել են նոր այլընտրանքային խափանման միջոցներ, որոնք մինչ այդ չեն կիրառվել ՀՀ-ում։ Դրանք են՝
1. տնային կալանքը
2. վարչական հսկողությունը
Նշված խափանման միջոցները կարող է կիրառել միայն դատարանը:
Տնային կալանքի մեկ օրը հավասար է կալանքի մեկ օրվան:
🟠 Տնային կալանքը մեղադրյալի ազատության այնպիսի սահմանափակում է, որի ընթացքում նա պարտավոր է չլքել դատարանի որոշման մեջ նշված բնակության տարածքըԴատարանի որոշման մեջ նշվում են նաև կոնկրետ սահմանափակումները, որոնք տարածվում են մեղադրյալի վրա, ինչպես նաև իրավասու այն մարմինը, որին հանձնարարվում է այդ սահմանափակումների պահպանման նկատմամբ վերահսկողությունը:
🟠 Տնային կալանքի պարագայում դատարանի որոշմամբ մեղադրյալին կարող է արգելվել 👇
1. ունենալ նամակագրություն, հեռախոսային խոսակցություններ, օգտվել հաղորդակցության այլ ձևերից, այդ թվում՝ փոստային առաքանուց.
2. շփում ունենալ որոշակի անձանց հետ կամ իր բնակության վայրում հյուրընկալել այլ անձանց:
🟠 Տնային կալանքը պարագայում հեռախոսային խոսակցություններ ունենալու արգելքը չի տարածվում շտապ բժշկական օգնություն, իրավապահ մարմիններ կամ արտակարգ իրավիճակներում փրկարար ծառայություն կանչելու, ինչպես նաև վերահսկողություն իրականացնող մարմնի հետ կապ հաստատելու դեպքերի վրա։ Այդ մասին մեղադրյալն անհապաղ տեղեկացնում է վերահսկողություն իրականացնող մարմնին։
🟠 Մեղադրյալի վարքագծի նկատմամբ հսկողությունը դատարանի որոշմամբ իրականացվում է ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված հատուկ էլեկտրոնային միջոցներով: Մեղադրյալը պարտավոր է իր վրա մշտապես կրել նշված էլեկտրոնային հսկողության միջոցները, չվնասել դրանք, ինչպես նաև արձագանքել իրավասու մարմնի հսկողության ազդանշաններին:
🟠 Վարչական հսկողությունը մեղադրյալի տեղաշարժման և գործողությունների ազատության սահմանափակումն է, որի պայմաններում նա պարտավոր է ոչ հաճախ, քան շաբաթը երեք անգամ գրանցվել դատարանի որոշման մեջ նշված վայրի իրավասու մարմնում:
Դատարանի որոշմամբ մեղադրյալին կարող է արգելվել նաև`
1) առանց վարույթն իրականացնող մարմնի թույլտվության փոխել մշտական կամ ժամանակավոր բնակության վայրը՝ համայնքը, իսկ Երևան քաղաքում՝ վարչական շրջանը.
2) այցելել որոշման մեջ նշված որոշակի վայրեր.
3) հաղորդակցվել որոշակի անձանց հետ.
4) օրվա որոշակի ժամերի լքել իր բնակության տարածքը, սակայն ոչ ավելի, քան 12 ժամը:
Նշված արգելքները սահմանելիս հաշվի են առնվում մեղադրյալի առողջական վիճակը, ինչպես նաև աշխատանքի և ուսման պայմանները:
Ըստ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 483-րդ հոդվածի (անցումային դրույթներ) տնային կալանքի և վարչական հսկողության վերաբերյալ հոդվածներն ուժի մեջ են մտել 2023 թվականի հունվարի 1-ից:

New alternative measures of restraint
The new Criminal Procedure Code of the Republic of Armenia, which enters into force on July 1, 2022, provides for new alternative measures of restraint, which have not been applied in the Republic of Armenia before. These are:
1. home arrest
2. administrative supervision
Only the court shall apply these measures of restraint.
Home arrest is a restriction on the accused freedom, during which he/she shall not leave the place of residence specified in the court decision.
According to the court decision, the accused can also be prohibited
1) to have correspondence, telephone conversations, use other communications,
including postal communications;
2) to communicate with certain persons or host other persons at his place of residence.
The court decision on the application of home arrest shall specify the special restrictions that apply to the accused as well as the competent authority entrusted with the supervision over the compliance of these restrictions.
The restriction on telephone conversations shall not apply to cases of calling an ambulance, law enforcement or emergency services, or contacting a supervising body. The accused shall immediately be informed about it by the supervising body.
The supervision over the behavior of the accused by the court decision shall be implemented by the use of special electronic devices in accordance with the legislation of the Republic of Armenia. The accused shall be obliged to always wear the mentioned electronic device of control, not to damage it, as well as to respond to the supervising signals of the competent body.
One day of home arrest is equal to one day of detention.
Administrative supervision is the restriction on the accused freedom of movement and action, under which he/she is obliged to register in the competent body of the place of residence mentioned in the court decision not more than three times a week.
By the court decision, the accused can also be prohibited
1.  to change the place of permanent or temporary residence – the community, and the administrative district in the city of Yerevan without the permission of the body implementing the proceedings;
2. to visit certain places mentioned in the decision;
3. o communicate with certain persons;
4. to leave his residence at certain times of the day, but not more than 12 hours.
The health of the accused, as well as his / her working or training conditions, shall be taken into account in determining the mentioned barriers.