ԵՄ ֆինանսական աջակցությամբ ընթացող #Juremonia ծրագրի շրջանակում հայտարարվել և ամփոփվել են 2 դրամաշնորհներ` Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար արդարադատության մատչելիության ապահովման և իրենց բնակության նոր համայնքներում աջակցման և հարմարեցման ապահովման թեմաներով:
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց սոցիալական վերականգնման ապահովման դրամաշնորհը շահել է «Ընտանիք և համայնք» հասարակական կազմակերպությունը:
Նախագծի նպատակն է աջակցել Լեռնային Ղարաբաղից զանգվածային բռնի տեղահանված անձանց, որոնք բնակություն են հաստատել ՀՀ Արմավիրի մարզում և Մեծամոր խոշորացված համայնքներում ՝ հաղթահարելու պատերազմի հետևանքով կորուստների տրավմաները և հարմարվելու նոր միջավայրում` որպես համայնքի լիիրավ անդամ։
Ծրագրի առանձնահատուկ նպատակն է աջակցել Արմավիրի մարզում և մասնավորապես Մեծամոր խոշորացված համայնքում բնակվող Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված կանանց և երեխաների սոցիալ-հոգեբանական խնդիրների և տրավմաների հաղթահարմանը, ձեռք բերելու իրենց հիմնախնդիրներն ինքնուրույն լուծման սոցիալական հմտություններ և նոր միջավայրում ներառական հմտություններ։
Ծրագրի հիմնական գործողություններն են.
- Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված կանանց և երեխաների սոցիալ-հոգեբանական կարիքների գնահատում,
- անհատական և խմբային սոցիալական աշխատանք շահառու կանանց և երեխաների հետ, սոցիալական հմտությունների ուսուցում` նոր միջավայրում նրանց հարմարվելու և սոցիալական ներառումն ապահովելու համար,
- աջակցություն նրանց իրավունքների (առողջապահության, կրթության, իրավական աշխատանքային…) իրացմանը և ուղղորդումներ տարբեր սոցիալական կառույցներ,
- անհատական և խմբային հոգեթրապևտիկ աշխատանք շահառու կանանց և երեխաների հետ
- շահառու երեխաների ներգրավում արտթերապիայի խմբակներում՝ նկարչաթերապիա, կավաթերապիա, նրանց ձեռքի աշխատանքների ցուցահանդեսի կազմակերպում

2 grants were announced and summarized within the framework of the EU-funded #Juremonia project on the topics of ensuring access to justice for forcibly displaced people from Nagorno Karabakh and providing support and adaptation in their new communities of residence.
The grant for ensuring social rehabilitation for forcibly displaced people from Nagorno Karabakh won “Family and Community” Charitable NGO.
The general goal of the “We must live” project is to support people who were forcibly displaced from Nagorno Karabakh and settled in the Armavir Marz and in particular in the Metsamor extended community, especially women and children, to overcome the trauma of war losses and adapt to the new environment as full members of the community.
The specific goal of the project is to support the overcoming of psycho-social challenges and traumas of forcibly displaced women and children from Nagorno Karabakh living in the Armavir marz and particularly Metsamor extended community, to acquire social skills for solving their problems independently and inclusive skills in a new environment.
The main activities of the project are:
- Assessment of socio-psychological needs of the beneficiaries,
- Individual and group social work with beneficiary women and children, social skills training to ensure their adaptation to a new environment and social inclusion,
- Support for the realisation of their rights (health care, education, legal work, etc.) and referrals to various social structures,
- individual and group psychotherapeutic work with women and children
- Involvement of the beneficiary children in art therapy groups: painting therapy, clay therapy, organisation of an exhibition of their handicrafts.
- Organisation of six group works of neurography and music therapy for beneficiary women (3 meetings for each group, number of participants: 10–13).