Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների ուժեղացում
ԵՄ ֆինանսական աջակցությամբ ընթացող #Juremonia ծրագրի շրջանակում հայտարարվել և ամփոփվել են 2 դրամաշնորհներ` Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար արդարադատության  մատչելիության ապահովման և իրենց բնակության նոր համայնքներում աջակցման և հարմարեցման  ապահովման թեմաներով:
Արդարադատության մատչելիության ապահովման դրամաշնորհ շահած հասարակական կազմակերպությունը «Իրավաբանների հայկական ասոցիացիան» է` «Հարմոնիա» շուշեցի կանանց ՀԿ-ի համագործակցությամբ:
Ծրագրի ընդհանուր նպատակն է նպաստել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների ինտեգրմանը Հայաստանում իրենց բնակության նոր համայնքներում՝ նրանց իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների ուժեղացման միջոցով:
Ծրագրի առանձնահատուկ նպատակն է աջակցել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների իրավական խնդիրների լուծմանը և բարձրացնել իրավունքների պաշտպանությանը, բարձրացնել նրանց իրավունքների իրավական իրազեկության և արդարադատության հասանելիության մակարդակը ու պաշտպանությանը:
Ծրագրի հիմնական գործողություններն են.
• Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված և խոցելի (սոցիալապես անապահով, գործազուրկ, հաշմանդամ, ուսանող, կին և այլն) համարվող անձանց անվճար իրավաբանական աջակցության տրամադրում` պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ ունեցած խնդիրների լուծման համար:
• Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ ունեցած խնդիրների լուծմանը ուղղված շահերի պաշտպանության իրականացում.
• Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ ունեցած խնդիրների լուսաբանում և հանրայանցում,
• Իրավական խնդիրների հավաքագրում, դրանց լուծման համար հանրային քաղաքականություների բարելավման և լավարկման առաջարկությունների կազմում, հասցեագրում իրավասու պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններին:
• Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության համար Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների իրավական հարցերով զբաղվող ՔՀԿ-ների Ցանցի ձևավորում և գործարկում:
• Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների իրավական խնդիրների լուծման, իրավական իրազեկման և իրավունքների պաշտպանության արդյունավետ ու կայուն իրականացման համար նորարար և փոխներգործուն լուծումներով էլեկտրոնային հարթակի պատրաստում և գործարկում:
• Ծրագրի շրջանակներում հիմնադրված ՔՀԿ-ների Ցանցի և Էլեկտրոնային հարթակի շնորհանդեսի, ՔՀԿ-Կառավարություն և ՔՀԿ-ՏԻՄ ձևաչափով երկու աշխատաժողովների կազմակերպում:

Strengthening of Rights Protection Mechanisms of Forcibly Displaced Persons (FDPs) from Nagorno Karabakh
2 grants were announced and summarized within the framework of the EU-funded #Juremonia project on the topics of ensuring access to justice for forcibly displaced people from Nagorno Karabakh and providing support and adaptation in their new communities of residence.
The grant for ensuring access to justice for forcibly displaced people from Nagorno Karabakh won the “Armenian Lawyers’Association ” NGO in cooperation with the “Harmonia” Shushet women’s NGO.
The overall objective of the project is to contribute to the integration of Forcibly Displaced Persons FDPs from Nagorno Karabakh into their new communities of residence in Armenia by strengthening their rights protection mechanisms.
The specific objectives of the project are: to address the legal challenges faced by FDPs from NK, to elevate the level of legal awareness and to enhance access to justice and strengthen protection of their rights.
The main activities of the project are:
• Providing free legal assistance to forcibly displaced persons from Nagorno-Karabakh and are considered vulnerable (socially insecure, unemployed, disabled, student, woman, and etc.) for solving issues with state and local self-government bodies.
• Protection of interests of forcibly displaced people from Nagorno Karabakh aimed at solving the existing issues with the state and local self-government bodies
• Coverage and publicizing the problems that forcibly displaced from Nagorno-Karabakh have with the state and local self-government bodies,
• Collecting legal issues, making recommendations for the improvement of public policies for their solution, and channeling them to competent state and local self-government bodies.
• Formation and launch of a network of CSOs dealing with legal issues of forcibly displaced persons from Nagorno Karabakh for the protection of the rights of FDPs from Nagorno Karabakh
• Preparation and launch of an electronic platform with innovative and interactive solutions for the effective and sustainable implementation of legal issues, legal awareness and protection of the rights of forcibly displaced persons from Nagorno-Karabakh.
• Organization of presentation of the CSO Network established in the scope of the Project and the Electronic Platform and two workshops in CSO-Government and CSO-LSG formats.