2022 թ.-ի սեպտեմբերի 30-ին, ԵՄ ֆինանսական աջակցությամբ ընթացող, «Հայաստանում արդարադատության ոլորտի մշտադիտարկում» ծրագրի շրջանակում կայացած «ՀՀ արդարադատության ոլորտում ՀԿ-ների մշտադիտարկման կարողությունների զարգացում» քառօրյա դասընթացները եզրափակվեցին Հայաստանի արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների ՋՈՒՐԵՄՈՆԻԱ ՀԱՐԹԱԿ ստեղծելու պայմանավորվածությամբ և քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների կողմից ՀՀ արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների փոխըմբռնման և համագործակցության մասին հուշագրի ստորագրմամբ:
Հարթակի նպատակը արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներում ՀԿ-ների կողմից իրական ներդրում և ազդեցություն ունենալն է՝ ոլորտային հետազոտությունների և ուսումնասիրությունների, մշտադիտարկումների, ջատագովության և որոշում կայացնողների հետ երկխոսության միջոցով։
Մինչ ստորագրման բուն գործողությունը, «Սոցիալական արդարություն» ՀԿ-ի նախագահ Արշակ Գասպարյանը դասընթացների մասնակիցներին հակիրճ ներկայացրեց #Juremonia նախագիծը, այն իրականացնող, կառավարող և աջակցող կառույցները: Բանախոսը ավելի մանրամասն խոսեց նախագծի թիրախային գործողություններից մեկի՝ արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների հարթակի ստեղծման նախադրյալների և այս ոլորտում առկա ռեսուրսների կոնսոլիդացման անհրաժեշտության մասին: Առաջարկվեց միավորել առկա ուժերը, ամրապնդել կառավարության և քաղաքացիական հասարակության միջև երկխոսությունը, ուղիղ ներդրում և ազդեցություն ունենալ հայեցակարգային և/կամ ռազմավարական ոլորտային գործընթացներում և փաստաթղթերի մշակման գործընթացներում:
Առանձնացվեցին Հարթակի գործունեության չորս ուղղություններ`
- Իրավական և դատական բարեփոխումներ
- Քրեակատարողական և Պրոբացիայիոլորտների բարեփոխումներ
- Ոստիկանության բարեփոխումներ
- Հակակոռուպցիոն բարեփոխումներ
Արշակ Գասպարյանը մանրամասնեց նաև Հարթակի աշխատանքների կազմակերպման որոշ հարցեր։ Մասնավորապես՝ ներկայացվեց Հարթակի քարտուղարության առկայությունը, որը մոտակա չորս տարիների ընթացքում կվարի «Սոցիալական արդարություն» հասարակական կազմակերպությունը՝ համակարգելով Հարթակի օրակարգային հարցերը, անդամների մասնակցությունը, Հարթակի գործունեության հանրայնացման հարցերը և այլն։ Հաշվի առնելով արդարադատության ոլորտի տարբեր ճյուղերում ներկայումս ընթացող խիստ ակտիվ գործընթացները՝ պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց հանդիպել ամսական առնվազն մեկ անգամ։ Իսկ աշխատանքներն առավել արդյունավետ և համակարգված դարձնելու նպատակով, Հարթակը կունենա վերը նշված ուղղությունների անվամբ չորս աշխատանքային խմբեր, որտեղ կընդգրկվեն տվյալ ոլորտներում առավել պատրաստված և փորձառու կամ նման հետաքրքություններ ունեցող կազմակերպություններ։
Միջոցառման ավարտին հուշագիրը ստորագրեցին 17 կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Հարթակի աշխատանքներին ավելի շատ ՀԿ-ներ միանալու նկատառումով Հուշագիրը կշրջանառվի նաև ոլորտում գործունեություն ծավալող այլ կազմակերպությունների շրջանում:

Establishing a JUREMONIA platform
On September 30, 2022, after four-day trainings aimed at capacity building of NGOs on Justice Reform of RA  held within the framework of the project Justice Reform Monitoring in Armenia” funded by the EU a Memorandum of Understanding was signed  by civil society organizations to establish a JUREMONIA PLATFORM for advocacy of Justice Sector Reforms in Armenia.
The goal of the Platform is to have a real contribution and influence of NGOs in Justice Sector reforms through the research and studies, monitoring, advocacy, and dialogue with decision makers.
Before signing the Memorandum, Arshak Gasparyan, the president of Social Justice NGO, briefly presented the project to the participants and the bodies implementing, managing and supporting it. The speaker spoke in more detail about one of the target actions of the project, the prerequisites for the creation of a justice sector reform platform, and the need to consolidate existing resources in this area. It was suggested to strengthen jointly the dialogue between the government and civil society, to have a direct contribution and influence on conceptual and strategic sectorial and document processing processes
4 directions of activity of the Platform were established:
1. Legal and judicial reforms
2. Prison and Probation Sector Reforms
3. Police Reforms
4. Anti-Corruption reforms
Arshak Gasparyan also detailed some issues of the organization of Platform activity. In particular, the Secretary ofPlatform which will be in charge of coordinating the issues on the Platform’s agenda, members’ participation, publicizing the Platform’s activities, etc and will be run by the “Social Justice” NGO for the next four years. Taking into account the highly active processes currently underway in various branches of the justice sector, an agreement was reached to meet at least once a month. In order to make the work more effective and systematic, the Platform will have four working groups named after the above-mentioned directions, where the most trained and experienced organizations or organizations with similar interests will be included.
At the end of the event, representatives of 17 organizations signed the memorandum. With a view to more NGOs engaged in the work of the Platform, the Memorandum will also be circulated among other organizations active in the Justice Sector.