ՀՀ արդարադատության ոլորտում ՀԿ-ների մշտադիտարկման կարողությունների զարգացում
2022թ.-ի սեպտեմբերի 27-30-ը ԵՄ ֆինանսական աջակցությամբ ընթացող «Հայաստանում արդարադատության ոլորտի մշտադիտարկում» ծրագրի շրջանակներում իրականացվեց քառօրյա վերապատրաստումների շարք` <<ՀՀ արդարադատության ոլորտում ՀԿ-ների մշտադիտարկման կարողությունների զարգացում>> վերտառությամբ: Դասընթացների անմիջական շահառուները ՀՀ-ում գործունեություն ծավալող շուրջ 20 հասարակական կազմակերպություններից 40 ներկայացուցիչներ էին: Մինչ վերապատրաստումների մեկնարկը նախագծի համակարգող մարմինը (Նիդերլանդների հելսինկյան կոմիտե, «Միջազգային բանտային բարեփոխումներ» կազմակերպություն, «Սոցիալական արդարություն» ՀԿ, «Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտ» ՀԿ) միջազգային փորձագետների մասնակցությամբ նախագծել և մշակել էր դասընթացների նպատակների և խնդիրների ամբողջական ցանկը, պահանջները, կազմակերպական և մեթոդական բնութագրերը, արդյունքների գնահատման համակարգը: Դասընթացներն առավել նպատակային, արդյունավետ և թիրախային կազմակերպելու նպատակով «Սոցիալական արդարություն» ՀԿ-ի մասնագետների կողմից  նաև մշակվել և իրականացվել է կարիքների գնահատման հարցաթերթ, որի վերլուծությունն էլ հնարավորություն տվեց դասընթացներում ներառել նաև մասնակիցների (մասնագիտությամբ իրավաբան, հոգեբան, սոցիալական աշխատող, դասընթացավար, փաստաբան, փորձագետ, կազմակերպության ղեկավար, վերլուծաբան, իրավախորհրդատու) կարիքներից բխող թեմաներ:
Թեմատիկ առումով դասընթացները վարվեցին 3 ուղղություններով`
• Քրեակատարողական և Պրոբացիայի ոլորտների բարեփոխումներ (դասընթացավար` Ռոբ Ալեն, մոդերատորներ` Ծիրա Չանտուրիա, Արշակ Գասպարյան),
• Դատաիրավական և հակակոռուպցիոն բարեփոխումներ (դասընթացավար` Լիդեկե Շախըլ, մոդերատոր` Արտակ Կիրակոսյան)
• Ոստիկանության բարեփոխումներ (վերապատրաստող` Այիշա Չախուանի, մոդերատոր`Հեսթեր վան Օմերեն)
Դասընթացի հիմնական նպատակը ներգրավված ՀԿ-ների ներկայացուցիչներին այնպիսի կարողությունների փոխանցում էր, որոնց շնորհիվ նրանք կկարողանան.
• մշակել տվյալների հավաքագրման մեթոդներ,
• հավաքագրել, կառավարել և վերլուծել ոլորտային մշտադիտարկման տվյալներ,
• ստեղծել ոլորտային մշտադիտարկման համակարգ,
• վերլուծել ազգային և միջազգային ոլորտային փաստաթղթերը բարեփոխումների համատեքստում,
• կանխատեսել ակնկալվող արդյունքներ և որոշում կայացնողների շրջանում հանդես գալ առաջարկւոթյուններով,
• սահմանել ընդհանուր նպատակ, ստեղծել կոալիցիա և կարևորել շահերի պաշտպանության համատեղ ռազմավարության մշակման գործընթացը,
• իրականացնել փոփոխություններ՝ օգտագործելով շահագրգիռ կողմերի քարտեզագրման, քաղաքականության բարեփոխումներին նպաստելու մեթոդները,
• ստացված գիտելիքների կիրառմամբ մշակել նախագծեր, դիմել փոքր դրամաշնորհային ծրագրերի և իրականացնել դրանք:
Դասընթացների ժամանակ ներկայացված թեմաների ամրապնդումները կատարվեցին թիմային աշխատանքների, վարժանքների, ներկայացումների միջոցով:
Արդարադատության ոլորտում մշտադիտարկման կարողությունների զարգացման դասընթացներից հետո շեշտադրած կարծիքների ընդհանրական պատկերը հետևյալն է.
Մասնակիցների անդրադարձը ձեռքբերումների վերաբերյալ`
Ոլորտային աշխատանքներում մոտիվացիայի ավելացում, սեփական ուժերի և կարողությունների գնահատականի բարձրացում, խմբային ակտիվ աշխատանքների արդյունավետություն, շփումների հնարավորություն ոլորտային փորձագետների հետ, ընդհանուր գաղափարի շուրջ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների համախմբման ընձեռում, ռազմավարությունների ուսումնասիրության հնարավորություն, ադվոկացիոն աշխատանքների կարևորության առանձնացում, քաղաքականության մշակման գործընթացում մշտադիտարկման տվյալների օգտագործման կարողություն, միջազգային նորմերին ծանոթանալու հնարավորություն, հաղորդակցման հմտությունների զարգացման անհրաժեշտություն:
Մասնակիցները ակնկալում/առաջարկում են`
վարժանքների ավելացման հնարավորության ընձեռում, նմանատիպ դասընթացների շարունակական կազմակերպման, այլ երկրների փորձի ուսումնասիրության, փորձագետների կողմից ՀՀ-ում առկա իրավիճակի ավելի խորը ուսումնասիրության, տերմինների դյուրին մատուցման անհրաժեշտություն:

Capacity Building of the NGOs on Justice Sector monitoring of the Republic of Armenia
On September 27-30, 2022, within the framework of Juremonia project (funded by the EU ) was conducted a four-day training course with the coaching of international expertsThe direct beneficiaries of the training were 40 representatives of about 20 non-governmental organizations of the Republic of Armenia. Before the start of the trainings, the coordinating body of the project (the Netherlands Helsinki Committee, Penal Reform International, Social Justice NGO, Civil Society Institute NGO) had designed and developed the complete list of goals and tasks of the trainings, requirements, organizational and methodical characteristics, results of the evaluation. In order to organize the trainings more objectively, effectively and target-oriented, the specialists of the Social Justice NGO had developed a needs-assessment questionnaire and the inclusion of the participants (lawyers, psychologists, social workers, trainers, experts, heads of the organization, analysts, legal advisors) in the trainings had been done based on the analysis of that tool.
The trainings have been conducted in 3 directions:
• Penitentiary and Probation sector reforms (trainer: Mr. Rob Allen, moderators: Ms. Tsira Chanturia, Arshak Gasparyan),
• Judicial and Anti-Corruption reforms (trainer: Ms. Lydeke Schakel, moderator: Artak Kirakosyan)
• Police reforms (trainer: Ms.Aïcha Chaghouani, moderator: Ms. Hester van Omeren)
The main goal of the trainings was to transfer such skills to the representatives of the involved NGOs, thanks to which they will be able to:
• develop data collection methods
• collect, manage and analyze sector monitoring data,
• create a sectoral monitoring system,
• analyze national and international documents in the context of reforms,
• predict expected results and make recommendations among decision makers,
• define a common goal, create a coalition and highlight the process of developing a joint strategy for advocacy,
• make changes using stakeholder mapping, policy reform facilitation methods,
•  use the knowledge obtained to develop projects, apply for small grant programs and implement them.
The topics presented during the trainings were reconstructed and expanded through team work, quizzes and presentations. The general picture of the opinions emphasized after the trainings is as follows:
The participants reflection on the achievements: increased motivation for the work to be done in the corresponding sector, increase in the evaluation of own strengths and abilities, effectiveness of group activities, possibility of contacts with sector experts, enabling the consolidation of civil society organizations around a common idea, the opportunity to study strategies highlighting the importance of advocacy work, the ability to use monitoring data in the process of policy development, the opportunity to learn the international norms, the need to develop communication skills.
Participants expect/recommend: More opportunities to participate in such trainings, organization of similar courses in the future, need to study the experience of other countries, a more comprehensive study of the current situation in RA by experts, and the need of easy presentation of terminology.