2022 թվականի հուլիսի 1-ից ուժի մեջ մտած ՀՀ քրեական նոր օրենսգրքով նախատեսվել է հանցակցության նոր ձև՝ հանցավոր կազմակերպությունը:
Օրենսգրքի 50-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն․ «Հանցանքը համարվում է հանցավոր կազմակերպության կողմից կատարված, եթե կատարվել է մեկ կամ մի քանի հանցանքներ կատարելու համար ստեղծված երեք կամ ավելի անձից բաղկացած կայուն խմբի կամ խմբերի միավորման կողմից: Հանցանքը համարվում է հանցավոր կազմակերպության կողմից կատարված նաև այն դեպքում, երբ դա ստեղծած կամ ղեկավարող անձի դիտավորության մեջ ընդգրկված հանցանքն անմիջականորեն կատարել է խմբի թեկուզ մեկ անդամը կամ խմբի առաջադրանքով` դրա անդամ չհանդիսացող անձը»։
Փոխարենը օրենսգրքում բացակայում են «կազմակերպված խումբը» և «հանցավոր համագործակցությունը» որպես հանցակցության ձևեր։

The new RA Criminal Code, which entered into force on July 1, 2022, provides for a new form of complicity, i.e. the criminal organization.
In accordance with paragraph 3 of Article 50 of the Law: “A crime is considered committed by a criminal organization if it is committed by a stable group or group of three or more persons with an objective to commit one or more crimes. The crime is considered to have been committed by a criminal organization even if the crime included in the intention of the person who created or led it was directly committed by at least one member of the group or by a person who is not a member of the group.”