Դատապարտյալը չի կարող պատասխանատվության ենթարկվել բացատրություն չտալու համար
ՀՀ քրեակատարողական օրենսգրքի 11-րդ հոդվածով սահմանված են դատապարտյալի հիմնական պարտականությունները։ Ի թիվս այլնի, նշված հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ կետով սահմանված է, որ դատապարտյալը պարտավոր է տալ բացատրություններ պատժի կատարման կարգի պահանջները խախտելու վերաբերյալ։
Նույն հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված է, որ Դատապարտյալն իր պարտականությունները չկատարելու դեպքում կարող է ենթարկվել օրենքով սահմանված պատասխանատվության։
Փորձագետի դիտարկմամբ օրենսդրական այս կարգավորումները խնդրահարույց են։
Սկսենք «կարող է ենթարկվել օրենքով սահմանված պատասխանատվության» եզրույթից, որն ինքնին բավականաչափ որոշակի չէ։
ՀՀ կառավարության 22 հոկտեմբերի 2009 թվականի N 1205-Ն որոշմամբ հաստատված նորմատիվ իրավական ակտերի նախագծերի հակակոռուպցիոն բնագավառում կարգավորման ազդեցության գնահատման իրականացման կարգի 9-րդ կետի 1-3 ենթակետերի համաձայն՝ բացահայտման ենթակա կոռուպցիոն հիմնական գործոններից մեկը պաշտոնատար անձանց իրավունքների ու պարտականությունների ոչ հստակ լինելն է, որը որպես կոռուպցիոն գործոն, հիմնականում արտահայտվում է նորմատիվ իրավական ակտում պետական մարմնի (պաշտոնատար անձի) իրավասությունները «իրավասու է» կամ «կարող է» արտահայտություններով ձևակերպելու միջոցով, ինչը հանգեցնում է իրավասությունը, որպես հնարավորություն, այլ ոչ թե որպես պարտավորություն մեկնաբանելուն։
ՀՀ Սահմանադրության 65-րդ հոդվածը, որը սահմանված է «Մարդու և քաղաքացու հիմնական իրավունքները եվ ազատությունները գլխում, սահմանում է, որ ոչ ոք պարտավոր չէ ցուցմունք տալ իր, ամուսնու կամ մերձավոր ազգականների վերաբերյալ, եթե ողջամտորեն ենթադրելի է, որ այն հետագայում կարող է օգտագործվել իր կամ նրանց դեմ:
Սահմանադրության նշված հոդվածն իր արտացոլումն է գտել ՀՀ քրեական օրենսգրքում, որտեղ ցուցմունք տալուց հրաժարվելու համար պատասխանատվություն նախատեսող 503-րդ հոդվածի երրորդ մասով, որպես խրախուսական նորմ, սահմանված է, որ անձը ենթակա չէ քրեական պատասխանատվության իր, ամուսնու կամ մերձավոր ազգականի վերաբերյալ ցուցմունք տալուց հրաժարվելու համար, եթե ողջամտորեն ենթադրելի է, որ այն հետագայում կարող է օգտագործվել իր կամ նրանց դեմ։
ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 58-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետով սահմանված է, որ վկան իրավունք ունի հրաժարվելու ցուցմունք տալուց կամ նյութեր տրամադրելուց, եթե ողջամտորեն ենթադրելի է, որ դրանք հետագայում կարող են օգտագործվել իր կամ իր ամուսնու կամ մերձավոր ազգականի դեմ։
Իր դեմ չվկայելու իրավունքը հիմնարար իրավունք է մեղադրյալի (իրավախախտում կատարած անձի) համար։  Այս համատեքստում գտնում ենք, որ դատապարտյալի վրա օրենքով դնել պատժի կատարման կարգի պահանջները խախտելու վերաբերյալ բացատրություն տալուպարտականություն, և այդ պարտականության համար նախատեսել պատասխանատվությանհնարավորություն, մեր դիտարկմամբ իրավաչափ շահ չի կարող հետապնդել և հակասում է ՀՀՍահմանադրության 65-րդ հոդվածով սահմանված իր դեմ չվկայելու իրավունքին։

Article 11 of the Penitentiary Code of the Republic of Armenia defines the main responsibilities of the convict. According to Point 6 of Paragraph 1 of the mentioned Article the convict shall be obliged to give explanations regarding the violation of the requirements of the procedure for serving the sentence.
According to Paragraph 3 of the same Article, the convict may be liable for failure to perform his or her responsibilities prescribed by law.
In our opinion, these legislative norms are problematic.
First of all, the term “may be liable for failure to perform his or her responsibilities prescribed by law”, in itself is not sufficiently certain.
According to points 1-3 of Paragraph 9 of the order for assessing the impact of the regulation of draft normative legal acts in the anti-corruption field approved by the decision of the Government of the Republic of Armenia No. 1205 dated October 22, 2009, one of the main corruption factors to be identified is the lack of clarity of the rights and responsibilities of officials, as they are mainly expressed in the normative legal act with the following expressions – the representatives of the state body (officials) “are competent” or “can”- as a result of which the word competency is interpreted as an opportunity rather than an obligation.
The mentioned article of the Constitution is reflected in the Criminal Code of the Republic of Armenia,the third part of Article 503 of which, as an encouraging norm, states that a person is not subject to criminal liability for refusing to testify against himself or herself, his or her spouse or a close relative, if it is reasonably assumed that it may be used against him or her or against them in future.
Point 3 of Paragraph 1 of Article 58 of the RA Criminal Procedure Code stipulates that a witness has the right to refuse to testify or provide materials, if it is reasonably assumed that it may be used against his or herspouse or a close relative in the future.
The right not to testify against himself or herself is a fundamental right for the accused (the person who has committed the crime).
In this context, we believe that imposing obligation on the convict by law to give an explanation regarding the violation of the requirements of the procedure for serving the sentence and providing for a possibility to be liable for that obligation cannot pursue legitimate interest and does contradict the right not to testify against himself or herself defined by Article 65 of the RA Constitution.