Juremonia հարթակի մեկնարկային նիստը
2022թ.-ի նոյեմբերի 30-ին կայացավ Juremonia հարթակի անդամների առաջին հանդիպումը։ Հարթակը, ուր ներգրավված են կազմակերպություններ և մասնագետներ, իր գործունեության վեկտորները ուղղորդում է արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների մշտադիտարկմանը, ջատագովության իրականացմանը, ինչպես նաև այս գործընթացներում ՔՀԿ-ների իմաստալից ներգրավվածության ապահովմանը:
Հարթակի ներկա անդամները, դեռևս սեպտեմբերին կայացած արդարադատության ոլորտի մշտադիտարկման վերաբերյալ քառօրյա դասընթացներին մասնակցած, տարբեր ՔՀԿ-ների ներկայացուցիչներ են, ովքեր հարթակին միանալու իրենց համաձայնությունը ամրագրել էին Քաղաքացիական հասարակության ՀՀ արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների փոխըմբռնման և համագործակցության մասին Հուշագրով:
Ինչպես և պլանավորված էր Հարթակի առաջին հանդիպումը ծավալվեց քննարկումների, խորհրդակցությունների ու թեմատիկ աշխատանքային հետազոտությունների վերլուծության միջոցով:
Հանդիպման մեկնարկին ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Նիդերլանդների հելսինկյան կոմիտեի ներկայացուցիչ Լիսանե Վելդթը, ով նաև ներկայացնում է Juremonia ծրագրի կոնսորցիումի համակարգող կազմակերպությունը։ Նա իր խոսքում անդրադարձավ ծրագրային թիմ իր մուտքի և առաջին հանդիպմամբ պայմանավորված հետագա հանդիպումների ընթացքի կարևորության մասին:
Հաջորդիվ, «Սոցիալական արդարություն» ՀԿ-ի ղեկավար, Juremonia ծրագրի համակատարող Արշակ Գասպարյանը հիշեցրեց ներկաներին Հարթակի ստեղծման նպատակի և խնդիրների մասին, ինչպես նաև ընդգծեց 4 հիմնական ուղղությունները՝
1. Դատաիրավական բարեփոխումներ
2. Քրեակատարողական և Պրոբացիայի ոլորտների բարեփոխումներ
3. Ոստիկանության բարեփոխումներ
4. Հակակոռուպցիոն բարեփոխումներ
Հանդիպման ընթացքում, փորձագետի ներկայացմամբ, Հարթակի անդամներին ցուցադրվեց նաև ծրագրի շրջանակում իրականացված Ելակետային գնահատման փաստաթուղթ, որը վերաբերում էր ՀՀ Ոստիկանության բարեփոխումների ռազմավարությանը և դրանից բխող 2020-2022 թվականների գործողությունների ծրագրի մշտադիրտարկմանը: Փաստաթուղթը բազում հարց ու պատասխանների, քննարկումների և առաջարկությունների տեղիք տվեց, ինչը հետագայում կներկայացվի ոլորտի պաշտոնատար անձանց հետ կլոր-սեղան քննարկումներում:
Հանդիպումը ամփոփվեց «Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտ» ՀԿ-ի նախագահ, Juremonia ծրագրի համակատարող Արտակ Կիրակոսյանի խոսքով, ով ներկայացրեց Juremonia ծրագրի շրջանակում քաղաքացիական հասարակության կառույցներին փոքր դրամաշնորհների տրամադրման ուղղությունների և դրանց դիմելու գործընթացի մասին։
Հավելենք, որ նմանատիպ հանդիպումներ կկայանան ամսական կտրվածքով, իսկ թեմաները կընտրվեն նախօրոք` ելնելով վերոնշյալ ուղղություններում առկա խնդիրների առաջնահերթություններից:
Հ.Գ.
Հարթակին անդամակցելու համար անհրաժեշտ է info.sjngo@gmail.com էլ. հասցեին դիմում (ներբեռնել) ներկայացնել, իսկ հարցերի դեպքում կարող եք զանգահարել +374 43 233737 հեռախոսահամարին` քարտուղարություն։

Meeting N1_Juremonia Platform
On November 30, 2022, took place the first meeting of Juremonia Platform members. The Platform, which involves organizations and professionals, directs its activity vectors to the monitoring of reforms in justice sector, implementation of advocacy, as well as ensuring the meaningful involvement of CSOs in theseprocesses.
The present members of the Platform are the representatives of various CSOs that participated in intensive four-day trainings related to the monitoring of Justice Sector Reforms and joined the Platform by signing the Memorandum of Understanding and Cooperation of Civil Society Organizations on the Justice Sector Reform of the Republic of Armenia. As planned, the first meeting of the Platform was focused on discussions, consultations and analysis of thematic studies. At the beginning of the meeting, Lisanne Veldt, the representative of the Netherlands Helsinki Committee and the lead of the project, gave a welcoming speech who also represents the Juremonia project consortium coordinating organization. In her speech, she spoke about her involvement in the project and the importance of the course of future meetings based on the first meeting. Then, Arshak Gasparyan, president of ”Social Justice” NGO, Coordinator of Juremonia project, reminded the participants about the purpose and issues of establishing the Platform, and highlighted 4 main directions:
1. Judicial and Legal Reforms
2. Penitentiary and Probation Reforms
3. Police Reforms
4. Anti-corruption Reforms
During the meeting, with the expert’s presentation, the Platform members were introduced the Baseline Studies implemented within the framework of the project, which was related to the strategy of RA Police reforms and the ongoing monitoring of the deriving Action Plan for 2020-2022. The document gave rise to many questions, discussions, and recommendations, which will later be presented in round-table discussions with the officials of this field. The meeting was summed up by Artak Kirakosyan, president of ‘’Civil Society Institute’’ NGO, coordinator of the Juremonia project, who presented the directions for providing small grants to civil society structures within the framework of the Juremonia project and the process of applying for them.
It is worth noting that similar meetings will be held monthly, and the topics will be selected in advance based on the priorities of the problems in the above-mentioned directions.
P.S.
We would like to inform you that in order to become JUREMONIA Platform member, you need to submit an appropriate application to the Platform Secretariat by sending an email to [email protected].  In case of questions you can call +374 43 233737