Մագիստրոսական ծրագիր և մոդուլներ. MAJust
Ամփոփվել է ԵՄ ֆինանսական աջակցությամբ ընթացող «Հայաստանում արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների մշտադիտարկում» ծրագրի շրջանակում բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների համար (ԲՈՒՀ) հայտարարված առաջին դրամաշնորհային մրցույթը:
3 հայտ ներկայացրած ԲՈՒՀ-երից նախնական փուլը հաղթահարել էին 2-ը, որոնց և տրվել էր հնարավորություն լրացնել դրամաշնորհային ամողջական փաթեթը:
Հիշեցնենք, որ ենթադրամաշնորհի նպատակն է օժանդակել հայաստանյան ԲՈՒՀ-երին մշակել Արդարադատության մատչելիության ոլորտում առկա կրթական ծրագրերի (առարկաների) նոր մոդուլներ և/կամ նոր կրթական ծրագիր և մոդուլներ:
Ուրախ ենք տեղեկացնել, որ  Եվրասիա միջազգային համալսարանը այս մրցույթում ճանաչվել է հաղթող`  նորարարական մոտեցումներով և լուծումներով հագեցած «Արդարադատության մատչելիություն. տեսություն և պրակտիկա» մագիստրոսական ծրագիր և մոդուլներ (MAJust) անվան նախագծով:
MAJust-ի շրջանակում պատրաստվելու են միջգիտակարգային մասնագետներ՝ զինված արդիական գիտելիքներով ու հմտություններով, որոնք անհրաժեշտ են արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների արդյունավետ մշակման, իրականացման, մշտադիտարկման և գնահատման համար՝ միջազգային ստանդարտներին և լավագույն փորձին համապատասխան։ Ակնկալվում է, որ ծրագիրը կդյուրացնի եռախոսությունը կրթագիտական հաստատությունների, պրակտիկայի և հասարակության միջև ու կբարձրացնի գիտական հաստատությունների դերը Հայաստանում օրենքի գերակայության ամրապնդման մեջ։
Ծրագիրը իրականացնելիս կցուցաբերվի միջգիտակարգային մոտեցում և կներգրավեն միջազգայնորեն ճանաչված հետազոտողներին՝ տեղի մասնագետների կարողությունները զարգացնելու համար։ Նոր մագիստրոսական ծրագրի մոդուլները կառաջարկվեն ոլորտում ներգրավված անձանց և այլ համալսարանների ուսանողներին որպես ցկյանս ուսուցման հնարավորություն՝ տրամադրելով համապատասխան վկայական (սերտիֆիկատ)։ Ծրագիրը կաջակցի նաև արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներին՝ համապատասխան աշխատանքներում ներգրավված անձանց հետ սիներգիկ փոխգործակցության խթանման, ուսանողների գործնական հմտությունների զարգացման, արդարադատության համակարգի բարեփոխումների գործընթացում ներգրավված տարբեր մասնակիցներին մեթոդաբանական և հետազոտական աջակցության տրամադրման, ինչպես նաև հանրային բանավեճի խթանման ու խրախուսման, համապատասխան գործընթացների վերաբերյալ երիտասարդների, լրագրողների, սոցիալական աշխատողների և այլոց իրազեկության մակարդակի բարձրացման միջոցով։

The first small grant for Armenian Academics and Institutions within “Justice Reforms Monitoring in Armenia” project has been summarized. It pursuits to stimulate the development of a module and/or educational program (bachelors or masters) on Access to Justice.
2 universities out of 3 that submitted applications passed the first stage and were given the opportunity to complete the full proposal.
We are glad to announce that Eurasia International University was recognized as a winner with its Master Program and Modules in “Access to Justice: Theory and Practice” (MAJust) project.
The MAJust project will increase the impact of civil society representatives on the Justice Sector reforms and contribute to establishing systemic changes. The MAJust aims to equip multidisciplinary professionals with up-to-date knowledge and skills necessary to effectively develop, implement, monitor, and evaluate Justice Sector reforms in line with international standards and best practices. It is expected that the project will facilitate the trialogue between academia, practice, and society and increase the role of academia in the strengthening of the Rule of Law in Armenia.
The new innovative Master Program and Modules in “Access to Justice: Theory and Practice” will be developed by the project providing an interdisciplinary approach and involving internationally recognized scholars to build the capacities of local actors. On a certificate basis, the modules of the new Master’s program will be offered to practitioners and students from other universities as a lifelong learning opportunity. The Project also will support Justice Sector reforms by building synergies with relevant practitioners, developing students’ practical skills, providing methodological and research support to various actors involved in the Justice Sector reforms as well as stimulating and contributing to the public debate, raising awareness about the relevant processes by addressing youth, journalists, social workers, etc.